Nem Yalıtımı

Nem Yalıtımı

Yapılarda yapılmayan veya kusurlu yapılan izolasyon sonucu suyun içeri sızmasıyla birlikte donarak veya kimyasal tepkimeye girerek yapıya, yapı malzemesine ve yapıda yaşayan insanlara zarar vermesini engellemek amacıyla yapılan nem yalıtımına denir. En çok müstakil ev ve zemin katlarda görülmektedir.

Binanın rutubet ve nem olmasının birçok sebebi vardır. Binanın izolasyonunun olmaması veya merdiven altı firmalara yaptırılan ucuz izolasyonlar, dış boyanın işlevini yitirmesi, binanın su alması, topraktan betonun su çekmesi, teras altındaki odalar, sıcak ve soğuk havaların reaksiyona girmesi bunun sebeplerindendir. Küf ve nem kolay çözülebilecek bir problem değildir. Geçici çözüm olan küf önleyici boyaların sıcak soğuk reaksiyonunu önleme özelliği yoktur. Sıcak soğuk reaksiyonunu önleyecek şey geçici değil kalıcı bir çözüm olan bir yalıtım malzemesidir.

Nemin oluşumunu sağlayan madde su olduğu için nemin, küfün yok olmasını istiyorsak iyi bir su yalıtımı yapılması şarttır. Su yalıtımı konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgi almak için Su Yalıtımı yazımıza bakabilirsiniz. Kısaca su yalıtımı malzemelerinden bahsedersek; Bitüm esaslı su yalıtımı, çimento kökenli su yalıtımı, enjeksiyon şeklinde su yalıtımı, kauçuk kökenli su yalıtımı, lamine su yalıtımı, likit su yalıtımı, polimer kökenli su yalıtımı şeklinde sıralayabiliriz. Bununla birlikte nem ve küf için özel uygulanan buhar kesici örtüler ve duvara uygulanan bazı ürünler nem ve küfü engellemektedir.

Nem için uygulanan yöntemlerden birisi duvara belirli aralıklarla delikler açılarak küçük şişeler yerleştirilir. Bu şişeler içerisindeki kimyasalı duvarın 72 saat içerisinde emmesi sağlanır. Yapılan işlem duvarda mevcut olan nemi kurutmakla birlikte kapiler şekilde duvarın içerisine topraktan ilerleyen suyu, duvarın emmesini engellemektedir. Yapılan bu işlem tuğla çeşitleri, briket, gazbeton ve normal beton duvarlara uygulanabilmektedir. Bir nevi izolasyon sıvası görevi görür.

İkinci tip nem kesici malzemeyse buhar kesici örtülerdir Nefes alan ama kesinlikle buhar geçirmeyen malzemelerden yapılır. Isı yalıtım malzemesi ile tavan sıvasının arasına yerleştirilir. Su buharını geçirmez, neme, rüzgara ve suya karşı yalıtım oluşturup uygulanması kolay bir üründür. Ekolojik dengeye zarar vermez. Darbelere karşı dayanıklı bir yapısı vardır. Daha çok çatılar ve binanın cephelerinde ve tabanında kullanılırlar. Rulo olarak polietilen ambalajda bulunurlar. Bu ürünlerin hepsinin difüzyon dirençleri farklı olduğundan kullanım alanına göre difüzyon direnci seçilmelidir. Yanlış difüzyon değeri seçilmesi üzerine yapılan ısı yalıtımı malzemesini de etkileyecek, direncini düşecektir.

Ürün seçilirken donma ve çözülmeye dayanıklı, difüzyon değeri ideal, farklı oturmalardan etkilenmeyen, kimyasallara dayanıklı, dolgu işlemine kadar ve işlemden sonra bozulma yapmayan ürünler olmalıdır. Bu konuda sağdan soldan duyduklarımızla hareket etmekten daha çok güvenilir, bu konuda sertifikalı ellerden yardım almakta fayda vardır. Bu sizin hatasız,sağlıklı ve uzun ömürlü binalarda sorunsuz yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

Nem Yalıtımı