Asansör Kuyusu Su Yalıtımı ve İzolasyonu

Asansör Kuyusu Yalıtımı

Asansör kuyusu su yalıtım uygulamaları, yapıların ilk yapım aşamasında yanlış veya eksik yapılan yada hiç yapılmayan Perde duvar ve Temel uygulamaları, eksik yapılan su yalıtımı ile detaylara uyulmayan su izolasyon uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Asansör kuyuları bina temel seviyelerinin altında yer alır ve yeraltı suları ile temas bölgelerdir. Bu sebeple bina temelinden kaynaklanan su yalıtım sorunlarında ve yanlış, eksik yapılan uygulamalarda ilk olarak asansör kuyularında (kovalarında) oluşan çatlaklardan gelen su sızıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise ucuz ürün veya kalitesiz işçilikle yapılan temel ve perde su yalıtım uygulamaları diyebiliriz. Bina genel yalıtım sisteminde en çok önem kazanan ve binalarda en fazla problemlerin göründüğü yerler asansör kuyusu diyebiliriz.

Asansör Kuyusu Su İzolasyonu Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır ?

Asansör kuyusu izolasyonu uygulamasında ilk yapım esnasında bina temel su yalıtımı ile birlikte kaliteli membran, kristalize serpme toz, sürme yalıtım mantığında yapılması gerekmektedir. Binamızın toprakla temas eden bütün duvarlarının yer altı sularından etkilenmemesi temel hedefimizdir. Eğer bina yapımından sonra asansör kuyularında su yalıtım problemleri tekrar devam ederse, bina temel yalıtımını yinelemek mümkün olmadığından asansör kuyusunun içinden negatif izolasyon kristalize su yalıtım uygulaması yapılmalıdır. Bu tarz problemli noktalarda bu yöntemlerle garantili ve kesin çözümler üretilmektedir. Tabi yapılan negatif yönden kristalize su yalıtım uygulamanın başarısı ise uygulama yapılacak olan yüzeydeki beton yüzeylerin sağlamlığı ile doğru orantılı olmalıdır.

Uygulama yapılacak olan yüzeylerin kesinlikle hazır betondan yapılmış bir beton yüzey olmalıdır. Negatif su yalıtım uygulamları mevcut beton yüzeyin kapiler boşluklarına nüfus ederek, beton içerisinde geçirimsiz bir katman oluşturmaktadır. Bu yüzden uygulama yapılacak yüzey betonu ne kadar sağlam olursa yapılacak uygulamanın ömrüde okadar uzun olacaktır.

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar Nelerdir ?

Asansör boşluğu su yalıtım uygulamasında negatif yönden kristalize su yalıtım uygulaması yapılması gerekmekte olup, eğer soğuk derz bölgesi veya beton yüzeyinde yapısal çatlak bulunuyorsa bu bölgelere asansör kuyusu enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır. Kristalize su yalıtım malzemeleri, negatif yüzeyden gelen belirli bir orandaki su basıncına çözüm sağlayabilir. Eğer beton yüzeyinde bulunan bir çatlak veya betonda bulunan soğuk derz bölgesi varsa, bu bölgelerden asansör kuyusu içerisine çok daha yüksek basınçlarda su girişleri olur. Asansör kuyusuna giren basınçlı suyun basıncını düşürmek ve hatta gelen suyu kesmek için poliüretan enjeksiyon su yalıtım uygulaması yapılmalıdır. Poliüretan enjeksiyon ile çok uzun vadede çatlak bölgelerinde su problemi yaşanması çok zordur. Enjeksiyon su yalıtım uygulama sonrasında suyun beton içerisinde başka noktalardan sızmasını engellemek için asansör kovasının bütün yüzeylerine negatif kristalize su yalıtım uygulaması yapılmalıdır. Asansör kuyusundan kesin çözüm alabilmek ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için önce su gelen bölgeler Poliüretan enjeksiyon ile su kesilmelidir. Su kesilen asansör kuyusunun tabanına toprak ve temel betonu ile temasını kesmek için özel geliştirilmiş büzülme yapmayan graot harcı karıştırılıp dökülmelidir. Poliüretan enjeksiyon ve graot harcı yapılan bölgeye kuruduktan sonra kristalize su yalıtım sistemi ile yapılıp iş teslim edilmelidir.

Yalıtıma dair her konuda destek ve bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp: wa.me/905447161195

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı ve İzolasyonu