Sprey Poliüretan Köpük Özelliği

Poliüretan sprey köpük nedir ?

Sprey poliüretan köpük uygulaması avrupa ve gelişmiş ülkelerde başta  inşaat sektörü olmak üzere bir çok sektörde yaklaşık 40 yıldır aktif kullanılan ve tercih edilen, ülkemizde ise özellikle son 10 senedir pazar payının %85 ne sahip olan inşaat sektöründe temel perde betonlardan çatıya hemen hemen her noktada kullanılan bunun yanı sıra fabrika çatılarında, soğuk hava ve kuru gıda depolarında  hayvan barınaklarında boru ve tank yalıtımında gemi ve yatlarda kısacası ısı yalıtımı gerektiren her noktada sprey poliüretan köpük kullanılmaktadır. Isı yalıtımında insanların poliüretan uygulamasını tercih edilmesinin en büyük sebebi ısı iletkenlik katsayısıdır. Uygulama düşük bir ısı iletkenlik katsayısına sahip olup ısı verimliliği yüksek alternatif yalıtım ürünleri olan Taş yünü,polistiren (EPS-XPS) ve püskürtme bor yalıtımı gibi bir çok ürünü geride bırakmıştır.

Poliüretan sprey köpük nasıl uygulanır ?

Uygulama yüzeyine yüksek basınclı poliüretan sprey köpük makinası ile sıvı olarak uygulanan ve 3-5 saniye gibi kısa bir zaman içerisinde kendi hacminin yaklaşık 30 – 40 katı şişerek poliüretan köpük halini alan temelden çatıya birçok alanda kullanılan uygulamaya sprey poliüretan köpük denir. Sprey poliüretan uygulaması mobil izolasyon araçlarımız içerisinde bulunan özel donanımlı poliüretan makinesi ve yüksek yoğunluktaki poliüretan ham maddesinin makinemiz aracılıyla hortuma iletilmesi ve özel sprey tabancasıyla yerinde püskürtülerek uygulanmasıdır.

 

Püskürtme olarak uygulanan sprey poliüretan köpük reaksiyonun çok hızlı olması nedeniyle her türlü alana saniyeler içerisinde mutlak kuvvet ile yapışmakta ve yıllar sonra dahi uygulama sarkma , kendini geri bırakma gibi sorunlar yapmamaktır. Kusursuz bir sprey poliüretan uygulaması için bir çok faktör önemli rol oynamaktadır bunların başında  uygulamada kullanılan ham madde ve onu yüzeye tatbik eden personel yer almaktadır. Kaliteli bir poliüretan köpük uygulaması için uygulama katlar halinde yapılmalı ve her kat için kalınlık ortalama 1 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Sağlıklı bir uygulamada ilk kat yüzeye astar olarak tatbik edilir kurumasına müteakip uygulama son kalınlığı ulaşıncaya dek katlar halinde devam eder.Poliüretan sprey köpük ısı verimliliği ve enerji tasarrufu sağlamak için minimum 3-5 cm aralığında olmalıdır.

 

Poliüretan köpüğün avantajları

Yanmazlık özelliğine sahiptir alev yürütmez b2 yanmazlık sınıfı sertifikalıdır.

Enerji tasarrufu konusunda dünyadaki en iyi yalıtım malzemesidir.

Uygulama kalınlığına bağlı olarak %50-%60 ısı tasarrufu sağlar.

Nem, küf, haşere,korozyona ve kufe karşı dayanıklıdır.

Yangın sırasında damlama yapmaz kimyevi maddelere dayanıklıdır.

Ahşap, Metal, Plastik, Beton ve  tüm yüzeylere %100 yapışır

Üzerinde rahatlıkla yürünebilir, üzerine eşya koyulabilir.

Ek yeri olmadan yekpare bir üründür.

Uygulama yerine göre günlük 500-1000 m2 arasında uygulama yapılmaktadır.

 

POLİÜRETAN SPREY KÖPÜK UYGULAMA ALANLARI

Çatı Arası Zemin Uygulamaları

Temel perde duvar uygulaması

Pirinç ve Yem Depoları

Büyük ve Küçük Baş Hayvan besi çiftlikleri

Tavuk Mantar Çiftlikleri

Ahşap ev uygulaması

Trapez sac ve Atermit Çatı Uygulamaları

Soğuk Hava Depoları

Şap Altı Açık Teras  Uygulaması

Çatı Ters Tavan Uygulaması

Sprey Poliüretan Köpük Özelliği